2020’nin IK Trendleri

Para Dergisi

5-11 Ocak 2020   Sayı:1  

İLETİŞİMİ İYİ OLAN KIYMETLİ

24 Saatte İş Kurucu Ortağı Gizem Yasa ise değişen jenerasyonla beraber iş yaşamından beklentilerin de dönüştüğünü belirterek, “Eskiden şirketler çalışanlarını seçerken, artık iş hayatına yeni karışan genç nüfus işlerini seçiyor ve mutsuz oldukları yerde durmuyorlar. Bu durumu fark eden ve dönüşen şirketler insan kaynaklarını doğru yönetirken bakış açısını sabit tutan ve eski yöntemlerde direnen şirketlerin kan kaybettiğini gözlemliyoruz” dedi. Dönüşüm, dijitalleşme, mobile kayan alışkanlıklar ile beraber en fazla değerlenen sektörün bilişim olduğuna vurgu yapan Yasa’nın aktardıklarına göre, yazılımcı, tasarımcı, yazılım mimarı gibi pozisyonlarda kendini geliştiren adaylar sürekli olarak değer kazanıyor. 

Dijitalleşen dünyada robotların, yazılımların ele geçiremediği ve geçirmesi zor görünen alanın ise iletişim olduğunu ifade eden Yasa, “Sektörden bağımsız olarak iletişimi, öngörü ve insan ilişkileri kuvvetli olan bireyler her zamankinden de değerli. Müşteri beklentisini iyi anlayan garsondan çağrı merkezin çalışanına kadar her pozisyon için iletişim altın değerinde” dedi. 

2020 yılında pek çok şirketinde esnek çalışma modellerinin yer alacağına işaret eden Yasa, istihdam artışı beklenen sektörlerle ilgili olarak da şunları aktardı:

“Sektörel olarak yerine yeme içme ve çağrı merkezi tarafındaki ihtiyaçların son derece ön planda olacağını görüyoruz. Buradaki talebin çok olması bu iki sektörü canlı tutuyor ve çalışma koşulları zor olduğundan sirkülasyon da oldukça fazla. Mağazacılık anlamında perakende ekonomik koşullar dolayısıyla daha sakin olacaktır. Buradaki sirkülasyon eskiye göre çok daha az. Fakat sanal mağazacılık tarafına bakarsak burada doğan ihtiyaçlar dolayısıyla depo ve lojistik pozisyonları önem kazanıyor. Aynı şekilde hareketlenen kurye sektörü dolayısıyla kurye pozisyonları oldukça popüler ve yükselişte olacak.”