2023 asgari ücret beklentisi: 8bin182 TL

24 Saatte İş’e göre 2023’de asgari ücret 8182 TL olacak

…fakat bu beklentinin 3 ay içinde revize edilmesi gerekecek. 

Yeni asgari ücret beklentisi 8182 TL

24 Saatte İş uygulamasına Aralık 1 – 15 arasında kayıt olan 15,127 adayın verisinden derlediğimiz asgari ücret beklentisi 8182 TL olarak hesaplandı. 15,127 iş arayan adayın iş başvuruları, eğitim durumları, deneyimleri, yaş ve cinsiyet kırılımlarına göre bakıldığında beklenen asgari maaşın 8182 TL olduğunu hesapladık. %95 güven aralığına bakıldığında ise asgari ücretin 8061- 8305 TL arasında olacağını tahmin ediyoruz. 

Asgari ücret tahmini güçleşti

Enflasyonun tetiklediği belirsizlik asgari ücret tahminini güçleştirdi. 2021 Aralık ayında 24 Saatte İş adaylarının ücret beklentisi ile asgari ücret arasındaki fark %38 iken 2022 yılında bu oran %46 oldu. 

Bunun sebebi artan enflasyon ve piyasa koşulları. 2022 yılındaki enflasyon artışından beri iki asgari ücret zammı arasındaki adayların maaş beklentisi birden çok kez yükseldi. Artık adayların maaş beklentisi sık ve yüksek derecede güncellenmeye başladı. 

2023 yılında enflasyonun çift haneli rakamlarda seyretmesi halinde asgari ücrete daha sık revizyon gelmesi beklenebilir. Asgari ücret beklentisi yüksek enflasyonla birlikte aslında sadece birkaç ay geçerli. Dolayısı ile piyasadaki hareketlilik bu şekilde devam ederse 2023 yılındaki yeni asgari ücrete 3 ay içerisinde yeniden bir zam gelmesi gerekecek. Bunun önüne geçmek için asgari ücrete tahminimizden daha yüksek bir artış gelebilir. 

Asgari ücret beklentisine sektör/pozisyon olarak baktığımızda ise en çok değişimi %65 ile teknik pozisyonlarda görüyoruz. Hizmet ve satış ise asgari ücret beklentisindeki değişimin %11 ile en az olduğu sektör olarak karşımıza çıktı. Bunun sebebi ise teknik pozisyonlardaki adayların deneyim ve yaşlarının hizmet ve satış sektöründeki adaylara göre daha fazla olması. Deneyim ve yaş arttıkça haliyle beklenti de daha fazla oluyor.

24 Saatte İş 2023 asgari ücret beklentisini açıkladı.

Asgari ücretin hızlı bir şekilde açıklanıp ve her üç aylık aralıklarla revize edilmesi günümüz yüksek enflasyon döneminde daha mantıklı bir politika olabilir. Zira son dönemde asgari ücrete bağlı belirsizlik işe alımlara olumsuz bir şekilde etki etmiş durumda. Özellikle içinde bulunduğumuz Aralık ayında işe alım süreçlerinde gözle görünür bir yavaşlık söz konusu. 2021 yılı Kasım ayından Aralık ayına işe alım hacminde %5’lik bir düşüş var. 2022 yılında aynı verilere bakıldığında işe alım hacminin %10 düştüğünü görüyoruz. 

İş verenler de iş arayanlar da daha temkinli. Şirketler şuan personel alımlarını açıklanacak yeni asgari ücrete göre planlıyor. İş arayanlar da aynı şekilde işe başlamak için yeni asgari ücretin açıklanmasını bekliyorlar. 

Bu sebeple asgari ücretin hızlı açıklanması ve beklenen düzeyde olması istihdamda toparlanmayı beraberinde getirebilir.