Bayramdan sonra iş bulma süreci

Uzun bir bayram tatilinden sonra artık iş aramaya başlayalım mı?

İş arama sürecinde olan çalışan adaylarına bu yazımız. İş bulma sürecinde olumsuz geri dönüşler alsanız da motivasyonunuzu kaybetmemeli ve kendinize en uygun işi bulana kadar sabretmelisiniz. Bu süreçte elinizden geleni yaptığınızda aradığınız iş fırsatı karşınıza çıkacak. Sadece bu süreçteki adımları kendinize en uygun şekilde atmalısınız.

Peki bu adımlar ne?

İlk olarak kendinize sormanız gereken soru; güçlü olduğum yanlarım ne ve neleri yapmaktan hoşlanıyorum?

Aslında çok basit gibi görünen bu soru senin mesleğini ve hangi sektörde çalışacağını belirleyen en önemli etken. Genelde iş bulma sürecinde insanlar “aman maaşım olsun birde sigortam tamam” diye bir düşünceye kapılıyorlar bu da verimsiz geçen bir iş bulma sürecinden sonra işe girme, mutsuzluk ve kısa süreli çalışma sonrası işten ayrılıp tekrar iş bulma sürecinde başa dönmene sebep oluyor. Gerçekten neyi sevdiğimizi bulsak aslında her şey çok kolay olacak. Sevdiğin bir işi yaptığında gerçekten verimin de artacak hatta iş arkadaşlarınla olan iletişimin bile farklı olacak çünkü mutlu olacaksın hatta düşünsene artık sabahları alarmın çaldığında sana zor gelmeyecek de kendin isteyerek gideceksin. Emin ol herkes sevmediği işi yaptığı için bu kadar mutsuz ve sürekli bir iş arayışı içindeler ama eminim ki sen sevdiğin işin ne olduğunu bulacaksın.

Başvurduğun ilanların sana uygun olmasına dikkat et!

Maalesef ki iş bulma sürecinde adayların motivasyonunu etkileyen en önemli faktör ilanların adaya uygunluğu. Adaylar iş bulma sürecinin en kısa sürede bitmesi için kendine uygun olmayan iş ilanlarının şartlarını ve kriterlerini bile incelemeden başvuru yapıyor. Firma ise adayın bu iş ilanına uygun olmadığını görünce adaya olumsuz dönüş yapıyor bu da adayda motivasyonun düşmesine hatta umutsuzluğa kapılmasına neden oluyor. Bu yüzden kendine en uygun iş ilanını bulmak için kendine “Ben hangi işi yapmaktan hoşlanırım, hangi sektörde çalışmak istiyorum, kriterlerim neler?” gibi sorular sormalı.

İş deneyimin yoksa umutsuzluğa kapılma!

Bazen şirketler tecrübe konusunda ısrarcı olabiliyor fakat bu noktada tecrüben olmasa bile kendini geliştirdiğini azimli ve çalışkan biri olduğunu söylemeli ve kendini her fırsatta daha da geliştirmelisin. Motivasyonunu hiçbir zaman kaybetme ve kendini yalnız hissetme biz Bonded 24 Saatte İş ailesi olarak bu süreçte her zaman yanındayız. Tek yapman gereken hangi sektörde çalışmak istediğini bulmak ve profilini eksiksiz bir şekilde doldurmak ve gerisini Bonded 24 Saatte İş’e bırak.