Dyt. Gizem Selen İnalöz, Corona’ya karşı beslenme kalkanlarından bahsetti!

Karantina günlerini daha verimli geçirebilmemiz için işin uzmanlarından destek almaya devam ediyoruz.

Bu yazımızda da Dyt. Gizem Selen İnalöz, corona virüs salgınını yaşadığımız bu günlerde bizlere tavsiyler verdi.

Beslenmek için aldığımız gıdaların hastalıklara neden olan virüsle karşı savunma mekanizmamızın önemli koruyucuları olan antikorların görevlerini yerine getirebilmeleri için her gün yeterli ve gerekli protein, lif, vitamin, mineral, antioksidan açısından zengin besinlerin beslenmemizde yer alması büyük önem taşıyor.  

Neler tüketirsek bağışıklığımız sağlam olur?

Kivi: Antioksidandan içeriği açısından zengin olan kividen 2 adet tüketmek günlük almamız gereken C vitamininin tamamını karşılar.

Kuşburnu, çilek, yaban mersini, nar, böğürtlen: C vitamini ve antioksidan zengini kırmızı ve mor renkli meyveler bağışıklığımızı güçlendirerek virüsten korunmamızı sağlar.

Greyfurt: Tansiyon ve tiroid hastalarının dikkatli kullanımında günlük tüketimde vücutta oluşabilecek hasarlara engel olur.

Portakal ve limon: C vitamini deposudur. Mineralce zengin sade mineralli su veya maden suyu içine kabuklarıyla birlikte doğrayıp aroma verebilirsiniz.

Probiyotikler: Ev yapımı turşular, kefir, yoğurt sindirimi kolaylaştırdığı gibi bağışıklığı güçlendirir. Özellikle bu dönemde bol bol tüketilmesini öneriyoruz.  

Sirke: Antiseptik özelliğinden sebep, enfeksiyonlarla mücadelede kullanılır. Sebze- meyve dezenfeksiyonunda kullanabileceğimiz gibi midenizde bir sorun yok ise birkaç damla suya da ekleyebilirsiniz.

Soğan, sarımsak, taze zencefil: doğal antibiyotiklerdir. Her türlü formunun tüketimi bu süreçte ekstra önem taşıyor. 

Olmazsa olmazları sakın unutmayın…

Uyku: 23.00 – 07.00 arası uyumak melatonin senzetezinin en aktif kullanıldığı dönemdir.

Su: Toksin atımını hızlandırmak ve vücudumuzu dinç tutmak için saat başı su tüketimini alışkanlık haline getirdiğinizde kilo kontrolünden, cilt kalitesine ve sağlık sorunlarına kadar pek çok konuda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

D vitamini: Güneşin dik geldiği öğle saatleri hariç balkonlarınızda el ve ayaklar bilekleri açıkta kalacak şekilde güneşten yararlanın. Özellikle evde daha çok vakit geçirdiğimiz bu dönemde güneşin etkilerinden yararlanmak çok önemli. Lütfen D Vitaminin gerekliliğini azımsamayın. 

Fiziksel aktivite:  Virüsle savaşan hücrelerimizin güçlenmesi için ev içerisinde hiçbir spor aktivitesi yapılamıyorsa bile, her yarım saatte 1 kez hiç oturmadan 5 dakika yapılan yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun ötesinde özellikle internette kısa süren egzersiz rutinleri bulup uygulayabilirsiniz. Hareketsiz kalmamanız hem moral hem de fiziksel olarak bu süreçle iyi başa çıkabilmeniz için çok önemli.  

Mümkün olduğunca azaltın, hatta mümkünse bırakın…

Şeker ve karbonhidrat tüketimine dikkat!: Basit sofra şekeri ve şekerle yapılan yiyeceklere ihtiyacımız olmadığı gibi, bağışıklık sistemimizi de baskılar. Bu sebeple kompleks karbonhidrat yani rafine edilmemiş tahıllar tercih edilmeli. Dolayısıyla, paketli ürünlerden kaçınarak doğal olarak karbonhidratı alabileceğiniz besinlere yönlenmeniz özellikle bu süreçte çok kritik.

Sigara: Akciğer kapasitemizin sağlığı için her dönemde olduğu gibi özellikle bu dönemde de uzak durulmalı. Özellikle Covid-19’un üst solunum yollarını etkilediğini düşündüğümüzde sigara kullanmıyor olmak çok büyük avantaj. Bunu lütfen aklınızdan çıkarmayın.  

Beslenme düzeni ile dışarıda hijyene gösterdiğimiz önemi, bedenimizin içine de uygulamak çok önemli çünkü tansiyon, diyabet, kolesterol gibi kronik hastalıkların oluşmaması için dengeli ve yeterli beslenmek çok önemli. 

Diyetisyen Gizem Selen Inaloz