Ev Ortamında Geçirdiğimiz Vaktin Arttığı Bu Dönemi Bir Fırsata Çevirebilirsiniz

Dünya olarak yaşadığımız bu sürecin bizde kaygı, endişe, stres ve korku gibi duygular yaratması oldukça normaldir. Bu duygular hayatımızın içerisinde her zaman karşılaşılabileceğimiz duygulardır. Yaşadığımız duyguların yoğunluğu da herkes ile aynı olmayabilir. Bu farklılıklar da oldukça normaldir. Bir noktada korkularımız, endişelerimiz ve umutlarımız iç içe geçmiş şekilde de olabilir. Bu süreç içerisinde önemli olan noktalardan biri yaşanılan durumlar ve bizde uyandırdığı tüm duygular ile baş edebilecek gücümüzün var olduğuna inanmaktır.

Aile terapisinin öncülerinden olan Virginia Satir, “Hepimizin gelişmek ve sorunlarla başa çıkabilmek için gerekli içsel kaynakları vardır.” diyerek içsel kaynaklarımızın önemini vurgulamıştı. Bizler de bu süreçte kendi kaynaklarımızı keşfetmeye çalışarak mevcut durum ile daha sağlıklı baş edebiliriz. Dışarıdaki faaliyetlerimizin azaldığı ve evde geçirdiğimiz vaktin arttığı şu dönemde vaktimizi ve enerjimizi içimize ve ilişkilerimize dönmeye verebiliriz. Şefkat, duyarlılık, eğlence, spontanlık, iddialılık, zeka, mantıklılık, esprituellik, entelektüellik, farkındalılık… Kendimiz veya ailemizdeki kişiler acaba hangi kaynaklara sahipler? Bizi biz yapan, eşsiz kılan kaynaklarımız neler?

Bu süreçte okunmasını önerebileceğim bir kitap: “İnsan Yaratmak” -Virgina Satir

Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü kurucusu Sibel Erenel kitabı şu şekilde tanımlıyor: “İnsan Yaratmak hem kendimizi hem içine doğduğumuz aileyi ve içinde bulunduğumuz ailemizi hem de birbirimizi daha iyi anlamak için bulunmaz bir rehberdir.

Ebeveyn, arkadaş, eş ve insan olmayı daha iyi öğrenmek ve gelişmek isteyen, “Böyle gelmiş böyle gitmesin,” diyen bireyler, çiftler, anne-babalar ve evlatlar için iyi bir başucu kitabıdır.” -Lisanslı Evlilik ve Aile Terapisti Sibel Erenel

Ev Ortamında Geçirdiğimiz Vaktin Arttığı Bu Dönemi Bir Fırsata Çevirebilirsiniz


1- Kutu oyunları, kart oyunları, yap-bozlar ve kitaplar bu süreç içerisinde
yararlanabileceğimiz faydalı materyallerdir. Bu materyaller ile tüm aile bireyleri ile beraber hem keyifli vakit geçirip hem de aile içi iletişiminizi artırabilirsiniz. Günlük hayat koşturmacasından dolayı açılmayan konulara değinebilir, belki mevcut sorunlarınıza çözüm üretebilirsiniz. Birbirinizin ve ilişkilerinizin güçlü yönlerini tekrar hatırlayabilirsiniz. Bu durum hem bireylere hem de ilişkilere olumlu katkılar sağlayacaktır.

Unutmamalıyız ki oyun sadece çocuklar için değildir. Çocukların tek başına oynadığı oyunlar ve ailecek oynanılan oyunların olumlu etkileri olduğu gibi çiftlerin kendi aralarında oynadığı oyunların da çift ilişkisine olumlu yönde etkisi olduğu bilinmektedir.

Bu doğrultuda birkaç öneri:


1- Çocuklar ile beraber oynanılacak kutu oyunları, kart oyunları, yap-bozlar ve kitaplar için https://www.ayben.com.tr/ ‘ u inceleyebilirsiniz. Çocuğunuzun yaş grubuna göre seçim yapabilirsiniz.


2- Çift ve Aile Terapisti ve Klinik Psikolog Yrd. Doç. Dr. Yudum Akyıl
tarafından tasarlanmış olan Biz Bize Aile Oyunu. İlişkilerini güçlendirmeye
yönelik bir grup oyunudur. İnternet ortamından sipariş verebilirsiniz.


3- YÖRET Vakfının şiddet önleme, şiddetsiz iletişimi yaygınlaştırma, oyuncular arası iletişimi kuvvetlendiren ve çocuk haklarını eğlendirerek öğreten bir oyun olarak geliştirdiği Vurma! Konuş… Kutu Oyunu. Vurma! Konuş… Kutu Oyunu, içeriğiyle pedagojik bir oyun olmasının yanı sıra şiddetsiz iletişime yönlendirici ve sizi dijital dünyadan uzaklaşarak çocuklar ile yetişkinler arası iletişimi güçlendirici bir oyun olarak tasarlanmıştır. Oyunun temel hedeflerinden biri de çocuklara çocuk haklarını eğlendirerek öğretmektir. Oyunu ücretsiz indirmek için: http://vurmakonus.com/


4- Ve her zaman en yaratıcı seçenek olan kendi oyununuzu kendiniz
yaratabilirsiniz!

Psk. Cansu Ece
Satir İnsan Gelişimi ve Aile Terapisi Enstitüsü