top of page

Gıda sektöründe yeni kriz; Yetişmiş garson!Kalifiye çalışan sorunu büyüyor…


Pandeminin başından bu yana art arda birçok sorunla karşılaşan ve 18 aya yakın bir süre kapalı kalan yeme-içme sektöründe maliyet artışlarının yanı sıra bir de kalifiye çalışan sorunu büyüyor…Kalifiye eleman sorunu gittikçe büyük bir sorun haline geliyor.


Pandeminin başından bu yana art arda birçok sorunla karşılaşan ve 18 aya yakın bir süre kapalı kalan yeme-içme sektöründe maliyet artışlarının yanı sıra bir de kalifiye çalışan sorunu büyüyor. Pandemide sektörden kopan 2 milyon çalışan geri dönmedi.


Salgın döneminde yaklaşık 10 milyon çalışandan 2 milyonunun sektörden koptuğunu belirten sektör temsilcileri, sektöre çalışan ilgisinin azaldığını açıkladı. Ekim ayında bu konuda bir araştırma yayımlayan iş bulma platformu 24saatteiş.com Kurucu Ortağı Mert Yıldız, çalışma saatlerinin uzun olması nedeniyle bu sektöre iş başvurularının azaldığını söyledi. Ankete göre iş başvurularının oranının yüzde 18’den yüzde 14’e gerilediğini belirten Yıldız, araştırmada ortaya çıkan sonuçları şöyle özetledi:


En düşük saatlik ücret bu sektörde. Adaylar maaşlar eşitken diğer sektörleri tercih ediyor.


Adaylar ailelerinden finansal destek aldıkları için ilanlardaki maaşa dikkat ediyor.


Adayların maaş beklentileri ve şirketlerin teklifleri arasındaki fark açılıyor.Yeme içme sektöründe temel bir sorun var.


Restoranların 3 yıl sonra garson bulamama sorunu ile karşı karşıya kalacaklarını da söyleyen Yıldız, “sektör mensuplarının acil reaksiyon alması gerekiyor. Yeme içme sektöründe temel bir sorun var. Kiralardan tutun dağıtıcılara verilen komisyonlara kadar her alanda müthiş bir maliyet var” dedi.


18 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page