top of page

Öğrenci bütçesi için ipuçları
Öğrenci bütçesi için ipuçlarıl


Öğrenci olarak nasıl bütçe yapılacağına dair ipuçları

Hayatın pahalılaşması, yapılan zamlar, artan kiralar derken hepimiz zor bir dönemden geçiyoruz. Okullarda açılmış, yüz yüze eğitime tekrar başlamışken bütçemizi nasıl ayarlayabiliriz?

Gelin biraz düşünelim.

Aylık Gelirinizi Hesaplayın


İlk yapmanız gereken o ay elinize ne kadar para geçeceğini tahmin etmeniz. Bu gelir nereden sağlanıyor olabilir;

  • Aile desteği

  • Öğrenci kredileri

  • Burslar

  • İşlerden kazanılan ücretler (burada sizi uygulamaya davet ediyoruz)

Geliriniz hangi kaynaktan geliyor olursa olsun bunun planını ay başından yapmalısınız.


Çıkışlarınızı belirleyin!

Artık elimizde ne kadar olduğunu bildiğimize göre sırada bunu yönetmek var!

Konaklama fırsatlarını değerlendirin. Okul yurtları, öğrenci evleri eskisi kadar uygun fiyatlı değil. Fakat bu süreçleri kolaylaştırmak için kullanabileceğimiz farklı çıkış yolları var. Bir okulun yurdunda kalamıyorsak evini paylaşmak isteyen biriyle ev arkadaşı olabiliriz belki! 😉Konaklamayı halletiğimizi varsayalım. Sırada karnımızı doyurmak var!


Gezmek tozmak, çeşit çeşit restoranlarda yemekler yemek istiyorsunuz, biliyoruz. Fakat elimizde sınırlı bir bütçe varsa burada biraz ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız.


Eğer evinide/yurdunuzda yemek yapma şansınız varsa bunu mutlaka değerlendirin! Demesi kolay dediğinizi duyar gibi olduk…


Fakat buradaki kritik nokta, büyük zincir marketlerin indirimlerini kovalamak! Bu fırsatları değerlendirebilirsiniz gerçekten ucuza haftalık yemeğinizi çıkarabilirsiniz.Kalan paranız ile haftada bir ya da iki haftada bir bütçenizi zorlamayacak istediğiniz bir restorana da yemeğe gidebilirsiniz!😋 BUNU HAK ETTİNİZ!

Karnımızı da doyurduysak sırada kişisel harcamalar var!NE GİYECEĞİM?

Buradaki en büyük püf noktası yazın kışlık, kışın yazlık alışveriş yapmak! Tam tersi aylarda alışveriş yaparak mevsim geçişlerindeki indirimlerden faydalanabilirsiniz! 😎İlla da mevsiminde bir şey almanız gerekiyorsa uzun ömürlü giyebileceğiniz bir şey olmasına özen gösterebilirsiniz.


Son ve en önemli ipuçlarımızdan biri ise para biriktirmek!


Ama nasıl yapacağız! En zoru da belki bu kısım.


Sizinle deneyimlediğimiz ve faydasını gördüğümüz bir teknikten bahsedeceğiz.


Ay sonu geldiğinde harçlığımız/gelirimiz bitmemişse eğer bir kısmını biriktirmek için ayırabiliyoruz. Tabi genelde de o para çok kalmıyor, su misali nasıl bittiğini anlamıyoruz. Hal böyle olunca kenara para da atamıyoruz.


Peki bunun tam tersini denemek ister misiniz? Ay başında elinize geçen paranın bir kısmını başından ayırmak gibi. Böylece harcamak için ayırdığınız para ile ayınızı planlayabilirsiniz. Biraz zorlayacı bir durum ve her zamanda yapılması mümkün olmuyor fakat alıştığınızda biriktirdiğiniz paraya çok şaşırabilirsiniz!🧐


Denerseniz ve faydasını görürseniz bize mutlaka yazın!🙃


Eğer okurken aynı zamanda ek gelir kazanmak isterseniz part time iş imkanlarına da bakabilirsiniz.

23 views0 comments

Comments


bottom of page