Unutulmaya Yüz Tutmuş Meslekler

Kültürel geçmişimize ayna olan zanaatkârlar ve meslekleri günden güne unutuluyor. Ama işin aslı bu mesleklere mensup ustalardan doğru şekilde öğrenilen meslekler gelecekte çok değerli olacaklar. Bu yazıyı okuduktan sonra eğer yeteneğiniz de var ise bu alanlara yönelmek isteyebilir ve işi ustalarından öğrenebilirsiniz.

Mücevherat Ustalığı:

Mücevherat ustalığı, Anadolu’nun saygı duyulan, attığı her adımda bilinip, önünde düğme iliklenen mesleklerden biriydi. İstanbul’da azınlık nüfusun çok büyük özen ve keyifle sürdürdüğü bu meslek dalı giderek fabrikasyona dönen tasarımlarla popülaritesini yitirmiş gibi görünse de gelecekte mesleği iyi icra eden ustaların çok değerli olacağı kesin.  

Fabrikasyon ve tek tip üretimlerin artmasıyla kişiselleştirme azalmış insanlar tek düze bir tüketime kaymıştır. Değişen bu dünyayla birlikte mücevher tasarımları da değişiklik gösteriyor.  İnce ince işlenmiş taşların kıymeti eskisi kadar bilinmese de iyi bir el işçiliği ve ustalıkla ortaya çıkarılmış mücevherler değerini katlayıp antika olma olma yolunda hızla ilerliyor.

Terzilik:

Hazır giyim sektörüyle birlikte kaybolmaya yüz tutmuş bir diğer meslek de terzilik. Eskiden “haute couture” yani kişiye özel dikim tartışılmaz bir noktadaydı. Herkes özel dikim kıyafetler diktirmek için terzilerin kapısında sıraya girerdi.

Şimdi tek düzeliğe kayan, fason üretimi destekleyen ve tamamen fiyat odaklı bir tüketim trendi söz konusu. Yine de iyi bir terzinin elinden çıkmış şahane kumaşı olan bit giysinin yerini hazır giyimin tutması zor. Gelecekte bu ustalığı icra eden kişi sayısı azaldıkça işin ehli kişilerin değerleneceğini düşünüyoruz. Yeteneği olan gençlerin kendilerini geliştirebilecekleri bir alan olduğuna inanıyoruz.

Mobilya Ustalığı:

Mobilyaya can verenlerdir mobilya ustaları!

Evinizde kullandığınız her eşyanın iskeletini canlandıran kişilerdir. İnce ince işlenmiş ahşabın estetiğini ve güzelliğini fabrikasyon mobilyalarda bulmak zor. Bu sebeple bu mesleği iyi icra eden ustalar da pırlanta kadar değerli.

Bu nostaljik, baba mesleklerine saygı duymanız ve yeteneğiniz varsa ustaları bizi bırakmadan öğrenmeniz dileklerimizle…