Yeni Mezunlara İş Arama Tavsiyeleri

Üniversite mezuniyeti, hayatımızın bir kısmının bitişi ve yepyeni bir kısmının başlaması demek. Dört yıl boyunca verdiğiniz emeklerin karşılığını alma vakti. Yoruldunuz, bunaldınız ama bitti. Şimdi çok daha farklı bir yola girdiniz. Büyüme hissini belki de artık daha çok hissediyorsunuz. Bu farklı deneyim güzel olduğu kadar korkutucu da, biliyorum. Artık her şey çok daha gerçek. 

Yeni girdiğiniz yolda hedefinizi belirlemeniz çok önemli. İlgi alanlarınızı, sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri, yeteneklerinizi düşünmeniz ve üniversite hayatında öğrendiklerinizle birlikte bir karar vermelisiniz. Üniversite tercihi hayatınızın önemli bir tercihi olabilir, üniversite sonrası kariyer hedefiniz de bir o kadar önemli. Bu süreçte kendinizi baskı altında ve kaygılı hissedebilirsiniz. Ama bir saniye durun ve derin bir nefes alın. Bunu yaşayan tek insan siz değilsiniz ve bazı ipuçlarıyla bu süreci daha rahat yönetebilirsiniz.

1.Kendinizi Keşfedin

Hem sevdiğiniz hem de iyi olduğunuz alanları keşfetmeniz çok önemli, hatta bu alanlar örtüşüyorsa işte o zaman kariyer yolculuğunuzdaki ilk durak belli demektir. Mezuniyet sonrası ilk iş deneyiminiz nihai hedefiniz olmak zorunda değil, bu süreçte farklı deneyimleri tecrübe etmeye ve kendinizi keşfetmeye odaklanın.

2. Değişimi Kabullenin

Çok sevdiğiniz ya da çok iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir alandaki iş, beklediğiniz gibi çıkmazsa motivasyonunuzu kaybetmeyin. Neyin işe yaramadığını görmek de bu sürecin bir parçası, üstelik farklı alanlar denemek beceri skalanızı genişletmenize de yardımcı olacaktır.

3. Öğrenmeye Açık Olun

Ünvanı ne olursa olsun birlikte çalıştığınız insanlardan hem işinizle hem de kişisel gelişiminizle ilgili geri bildirim almayı önceliklendirin. Bilmediğinizi sormak, hata yaptığınızda kabul etmek, daha iyisini yapabileceğinize dair bildirim almak ve iyi bir iş çıkardığınızda takdiri kabul etmek bu öğrenme sürecinin bir parçası.

4. Çevre Edinin

İş hayatında tanıma fırsatı bulduğunuz her insan hem kişisel gelişiminiz hem de gelecekteki iş fırsatları için çok kıymetli. İyi ilişkiler kurmak iş hayatınız için yapabileceğiniz en önemli yatırımlardan biri.

5. Teknolojiyi Kullanın

Eski usül CV hazırlama ve işe başvurma süreci yerini çalışanlarla iş verenleri buluşturan uygulamalara bıraktı. İş arama sürecinde biz de Bonded 24 Saatte İş ekibi olarak her zaman yanınızdayız.

Uygulamamızdaki farklı sektörler için binlerce ilan sizin başvurmanızı bekliyor!