Z Kuşağının Gözünden – Alya

Hayatımızı fazlasıyla etkisi altına alan Covid-19. Çoğunlukla evlere tıkıldık. Bazılarımız işinden oldu, bazılarımız çalışmak durumundaydı. Sosyal hayatımız yerle bir oldu. Çok sıkıldık. Yeni hobiler, aktiviteler bulduk kendimize. Hayatı eve sığdırmaya çalıştık. Peki ya öğrenciler? Onlar ne yaptılar ve ne yapıyorlar? Nasıl hissediyorlar? Özellikle geleceğimizi şekillendirmelerini beklediğimiz Z Kuşağı bu süreci nasıl geçiriyor? 

 Her öğrenci, eğitim hayatının belli zamanlarında okuldan kaçmak için hastayım deyip okula gitmediği olmuştur. Hepimiz yaptık bunu. Pandemi sürecinde okulların kapanması eminim ilk etapta tüm öğrencileri sevindirmştir. Fakat durumların ciddileşmesi onları hem korkuttu hem de endişenmelerine sebebiyet verdi. Gelecek kaygısı oluşturdu. Bizde Z Kuşağı pandemide neler yaşadı, duygu ve düşünceleri ne oldu merak ettik. 2008 doğumlu, şu an Lise Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan Alya’nın bu sürecinin nasıl ilerlediğini öğrenmek için birkaç soru sorduk.

  1.  Merhaba Alya. Biraz kendini tanıtır mısın? Uzun bir aradan sonra okula dönmek nasıl bir duygu?

Merhaba, ben Alya. 13 yaşındayım. Bu yıl liseye geçeceğim ve sınav stresiyle tanıştım. Dışarıdaki hayattan çok uzak kaldım. Şimdi okulların açılmasıyla bir anda yoğun bir kalabalığa girmek beni çok geriyor.

  1. Pandemi sürecinde yapmayı en çok özlediğin şey nedir?

Tabii ki öncelikle maske olmadan temiz hava almayı, daha sonra arkadaşlarımla sosyalleşip gezmeyi çok özledim.

3.Pandemi süreci okul hayatını, eğitimini nasıl etkiledi?

Uzun süredir evdeyiz. Pandemi başladığında altıncı sınıfın ikinci dönemindeydim. Yani neredeyse iki yıldır eğitime uzaktan devam ediyorum. Uzaktan eğitim sistemine alışmam biraz zaman aldı. Odaklanmak ve dersleri anlamak zor oldu. Birçok öğrencinin de bu sorunu yaşadığını düşünüyorum.

4.Pandemi süreci seni duygusal açıdan nasıl etkiledi?

Her çocuk ve genç gibi ben de gelecek kaygısı yaşıyorum. Ayrıca pandeminin başında çok sevdiğim bir öğretmenimi Covid’den kaybettim. Zaten evde olmanın sıkıntısının üzerine bu kayıpla çok kötü hissettim. Daha sonrasında bu şekilde yaşamaya alıştım.

5.Kendini nasıl geliştirdin?

İzlediğim yabancı diziler sayesinde İngilizce seviyemi, okuduğum kitaplar ve aldığım dersler sayesinde kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum.

6.O zaman gelelim malum soruya. Mesleğini seçtin mi? Büyüyünce ne olmak istiyorsun? Bunu neye göre kararlaştırdın?

Bu soruyu çok duydum. Ailemin benim için seçtiği meslekler de var tabi. Mesela babam doktor olmamı istiyor ama ben savcı olmak istiyorum. Evde olduğumuz bu zamanlarda çok fazla düşünüp araştırma yaptım ve adalet sisteminde yer almak istediğime karar verdim. Araştırma yapmak, olay yerinde inceleme yapmak ve dava süreçleri çok fazla ilgimi çekiyor. Küçükken tabletimde bir oyun oynuyordum. Criminal örnek topladığım bir oyundu. Galiba o zamanlar kendimi alıştırmaya başlamışım 🙂

7.Mesleğini yapabilmek adına kendini nasıl geliştiriyorsun?

Şimdilik önümde lise sınavı var. Hayallerime kavuşmak için çok fazla çalışıyorum. Okuma-anlama becerilerimi geliştirmek için kitap okuyorum. Üniversiteyi yurtdışında okumak istiyorum. Bunun için de önce yabancı dilimi ilerletmeye çalışıyorum. Hedeflerime ulaşabilmek için lise boyunca sıkı bir şekilde üniversite sınavına çalışmayı planlıyorum. 

8.Peki son olarak, gelecekteki Alya’ya ne söylemek istersin?

Umarım hayalindeki gibi İtalya’da güzel bir eğitim almış, hayalindeki mesleği elde etmiş ve çevrendekiler tarafından saygınlık kazanmışsındır.

Sorularımıza cevap verip fikirlerini sunduğun için çok teşekkür ederim. 24 Saatte İş ekibi olarak tüm hayallerini gerçekleştirip, başarılarla dolu bir hayatın olmasını diliyorum.