İş arayanlar ailelerinden maddi destek alıyor

Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş’in  düzenlediği ankete göre, işsiz olup iş arama sürecinde olanlar  ailelerinden ve eşlerinden maddi destek alarak geçimini sağladıklarını  belirtti. Anket sonuçlarına göre, yeme-içme ve turizm sektörüne ise  ilginin azaldığı görüldü. Katılımcıların yüzde 19’u yeme-içme  sektöründe iş aradığını ifade ederken, Covid-19 öncesi dönemde bu oran  yüzde 25 olarak göze çarpıyordu. Katılımcıların yüzde 17’si sektör  farkı gözetmediğini belirtirken, ankete katılanların yüzde 9’u  muhasebe/finans, yüzde 4’ü perakende, yüzde 4’ü turizm sektöründe iş  aradığını belirtti. Turizmde oran Covid-19 öncesi dönemde yüzde 11’di.

Adaylarla işvereni bir araya getiren uygulama 24 Saatte İş, hangi  sektörlerde çalışma beklentisi olduğunu belirlemeye yönelik bir anket  düzenledi. Ankete katılanların yüzde 50’si bir yerde çalıştığını  belirtirken diğer yüzde 50’si herhangi bir yerde çalışmadığını  belirtti. Katılımcıların yüzde 80’i iş aradığını, yüzde 20’si ise iş  aramadığını ifade etti. “İşim evime yakın olmalı” diyenlerin oranı  yüzde 65 olurken, “İşim evime yakın olmasa da olur” diyenlerin oranı  yüzde 35 oldu.

Aileden, eşten destek alıyorlar

“Geçimini nasıl sağlıyorsun?” sorusuna ankete katılanların yüzde 31’i  ailesinin destek olduğunu belirtti. Yüzde 16’sı geçimini  sağlayamadığını ifade ederken, yüzde 13’ü eşinin destek olduğunu  söyledi. Katılımcıların yüzde 6’sı önceki maaşından birikimini  kullandığını ifade ederken, yüzde 4’ü borç alarak ve kredi çekerek  geçimini idame ettirdiğini belirtti. Diğer katılımcılar ise part time  çalışarak, işsizlik maaşı alarak ve internetten satış yaparak geçimini  sağladığını söyledi.

Korona iş arama süreçlerini etkilemeye devam ediyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararlarla kafe ve restoranlar  uzun süre kapalı kalmış, burada çalışanlar işlerini belirli bir süre  yapamamıştı. Normalleşmeyle birlikte sektör yeniden hareketlendi fakat  sektöre eski ilgi yok. Covid-19 öncesi yapılan ankete göre yeme-içme  sektörünü tercih edenlerin oranı düşmüş durumda. Bunun sebebi olarak  ise Delta varyantının hala gündemi meşgul etmesi ve maske ile ayakta,  hareketli bir ortamda çalışmanın zorluğu gösteriliyor. Katılımcıların  yüzde 19’u yeme-içme sektöründe iş aradığını ifade ederken, geçen yıl  bu oran yüzde 25 idi. Ankete katılanların yüzde 9’u muhasebe/finans,  yüzde 4’ü perakende, yüzde 4’ü turizm, yüzde 3’ü homeoffice  çalışabileceği bir iş, yüzde 3’ü temizlik, yüzde 3’ü spor sektöründe  iş aradığını ifade etti. Önemli ölçüde gözden düşen ikinci sektör de  turizm oldu. Covid-19 öncesi ankette yüzde 11 olan turizm tercihi yeni  ankette yüzde 4’e geriledi. Diğer iş aranan alanlar ise şöyle  sıralandı: Üretim, satış/pazarlama, inşaat, şoför, habercilik-TV,  lojistik, otomotiv, sağlık, eğitim, güzellik, yazılım, sigorta,  tekstil, market ve kurye.

Maaş beklentisi 3.500!

Covid-19 sonrası ile ilgili bir diğer ilginç gelişme de maaş  beklentisi tarafında yaşandı. Covid-19 öncesi asgari ücret ile  çalışabileceklerin oranı yüzde 26 iken Covid-19 sonrası asgari maaşı  yeterli bulanların oranı yüzde 9’luk bir düşüş gösterdi. Ankete  katılanlara maaş beklentisi sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 28’i 
3 bin 500 TL yanıtını verdi. Yüzde 17’si asgari ücret beklentisinde  olduğunu ifade ederken, yüzde 14’ü beklentilerinin 3 bin, yüzde 13’ü 
3500-4000 arasında olduğunu belirtti. 

“İlk adres aileler oldu”

24 Saatte İş’in kurucu ortağı Gizem Yasa, normalleşmenin ardından  yeme-içme sektöründe iş bulma beklentisinin de arttığını belirterek  şunları söyledi:

“İşsiz olup iş arama süreci olanlar geçimlerini ailelerinden maddi  destek alarak sağladıklarını belirtti. Ankette dikkat çeken bir başka  önemli nokta ise turizm sektörüne azalan ilgi oldu. Çalışanların  turizm sektöründe işsiz kalma endişelerinin devam ettiğini görüldü. 
Pandemi kapsamında alınan önlemler gereği kafe ve restoranlar uzun  süre kapalı kalmıştı. Şu anda kafe ve restoranlar açık ancak Delta  varyantının hala gündemde olması endişeleri yok etmedi. Bu alanda iş  arayanların oranı ciddi şekilde azaldı.” 

“24 Saatte İş olarak adayların yanındayız”

24 Saatte İş olarak iş arayanların yanında olduklarının altını çizen 
24 Saatte İş’in kurucu ortağı Mert Yıldız ise şunları söyledi:

“Adaylar ve işverenleri bir araya getirmeye devam ediyoruz. 24 Saatte 
İş’in önemli bir özelliği işverenin ve adayın tercihlerini öğrenen ve  iki tarafa da uygun adayları/işi gösteren bir algoritmasının olması. 
Kriterler doğrultusunda her başvuran adaya bir ‘eşleşme skoru’  belirliyor. Bu skor adayın işverenin geçmiş tercihlerinden yola  çıkarak adayın bu işe ne kadar uygun olduğunu belirtiyor. Bu skorlar  işverene gösteriliyor. Böylece şirket tek tek adayların profiline  bakmaya gerek duymadan doğrudan eşleşme skoru üzerinden adayı  değerlendirebiliyor.”